Posted on 1 Comment

APU چیست؟

  APU چیست؟ APU اصطلاحیست که مدتی است توسط شرکت AMD، که به معنای ترکیب پردازنده اصلی CPU و پردازنده گرافیکی GPU می باشد به وجود آمده است.

به وجود آمدن این اصطلاح توسط شرکت AMD به این معنی نیست که فقط AMD در حال تولید چنین پردازنده هایی است بلکه INTEL نیز سالهاست(از نسل دوم پردازنده های سری I) که در کنار پردازنده اصلی از پردازنده های گرافیکی نیز استفاده می کند. اما این اصطلاح توسط AMD به وجود آمد و تنها توسط همین شرکت نیز استفاده می شود .

اما این سوال پیش می آید که آیا ترکیب CPU و GPU چه تاثیری بر عملکرد رایانه دارد؟

واقعیت این است که GPU ادغام شده با CPU دارای محدودیت های پردازشی است و بهترین پردازنده گرافیکی مجتمع با CPU  نهایتا در حد و اندازه یک گرافیک میان رده مستقل عمل می کند.

اما واقعیت دیگری که باید از آن بی اطلاع نباشیم قرار گرفتن این دو در کنار یکدیگر باعث به وجود آمدن مزایای زیادی شده است از جمله آن ها می توان به هماهنگی هر چه بیشتر پردازنده اصلی و پردازنده گرافیکی و تبادل سریع تر اطلاعات  آنها با یکدیگر اشاره کرد.

و اینکه باعث بهبود و  بهینه شدن رایانه از نظر مصرف انرژی که در رایانه های قابل حمل بسیار پر اهمیت است می شود.

در مجموع ترکیب شدن CPU و GPU در یک چیپ با هر اصطلاحی باعث به وجود آمدن رایانه هایی با مصرف انرژی کمتر و طول عمر باتری بیشتر و همچنین پایین آمدن قیمت کامپیوترها و لپ تاپ ها شده است.

APU چیست؟

 

1 thought on “APU چیست؟

  1. عاااالی 👌👌👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *