نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

چند گیگابایت رم کافی است؟

چند گیگابایت رم کافی است؟حافظه بیشتر لزوما منجر به عملکرد بهتر کامپیوتر نمی شود.کاملا ممکن است که حافظه ای که نیاز دارید بسیار کمتر از حدی باشد که تصور می کنید.

مقدمه

کامپیوترهای ارزان قیمت امروزی ۴ گیگابایت رم دارند.این عدد در کامپیوترهای متوسط دوبرابر می شود و رم در سیستم های گیمینگ پیشرفته و قوی تا ۱۶ و ۳۲ گیگابایت هم میرسد.

البته همه چیز به این سمت می رود که رم کامپیوترها بیشتر و بیشتر شود.

ویندوز ۸ (در نسخه ۶۴ بیتی) تا ۱۲۸ گیگابایت رم پشتیبانی می کند و با ویندوز ۸ پرو می تواند ۵۱۲ گیگابایت رم داشته باشد.

این مقدار در ( نسخه ۶۴ بیتی)  ویندوز ۱۰ هوم  ۱۲۸ گیگابایت و در نسخه ۱۰ پرو به ۲ ترابایت می رسد.

اما آیا واقعا به این حجم از رم نیاز دارید؟ حافظه به گرانی گذشته نیست، اما واقعا دلیلی ندارد که پول خود را صرف خرید حافظه ای کنید که به کارتان نخواهد آمد.

چند گیگابایت رم کافی است؟

 

آیا رم بیشتر سرعت را بالاتر خواهد برد؟

بسیاری از مردم فکر می کنند هر چه رم بیشتر باشد کامپیوتر سریعتر می شود. البته این اتفاق گاهی روی می دهد.

خریدن رم اضافی باعث نمی شود که پردازنده سریع تر عمل کند،بلکه به روش دیگری به کارآیی سیستم کمک می کند؛ به ویژه اگر کامپیوتر یا لپ تاپ شما قدیمی باشد و رم آن ۲ گیگابایت یا حتی کمتر باشد. در این حالت افزایش رم باعث خواهد شد ویندوز کمتر از حافظه مجازی استفاده کند.

حافظه مجازی

حافظه مجازی به زبان ساده استفاده ویندوز از هاردیسک به عنوان رم است که در مواقعی که رم دستگاه کاملا پر می شود ویندوز مقداری از فضای دیسک سخت را به اطلاعات رم اختصاص می دهد تا کاربر بتواند چند برنامه را به صورت همزمان فعال نگه دارد.

چند گیگابایت رم کافی است؟

فرایند بردن و آوردن اطلاعات بین رم و هاردیسک باعث کند شدن سیستم می شود به این دلیل که سرعت هاردیسک بارها از رم پایین تر است خصوصا اگر هاردیسک شما از نوع مکانیکی باشد.

اوضاع وقتی بدتر می شود که در هنگام پر بودن حافظه رم شما یک برنامه جدید نیز باز کنید، در این شرایط است که سیستم حداقل چند ثانیه ای متوقف می شود.

اگر تجربه کار با ویندوز xp در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل قرن بیست و یکم را دارید حتما بارها این اتفاق برای شما افتاده است که مجبور شده اید که توقف های کامپیوتر را تحمل کنید.

هر چند کامپیوترهای ۳۲ بیتی به صورت تئوری می توانستند تا ۴ گیگابایت رم را پشتیبانی کنند اما حافظه گران بود و ممکن بود حتی سیستم های قوی و پیشرفته هم تنها ۲۵۶ مگابایت رم داشته باشند.

اتکای کامپیوترها به حافظه ی مجازی برای کاربران کاملا عادی بود و به این ترتیب این قانون به وجود آمده بود که هر کاربری که می توانست رم بیشتری روی دستگاه خود نصب کند راضی تر بود!

چند گیگابایت رم کافی است؟

اما امروز دیگر چنین قانونی حکم فرما نیست و این قاعده ی قدیمی دیگر منسوخ شده است.

کامپیوترهای امروزی چندین گیگابایت رم دارند و ویندوز بسیار کمتر به حافظه ی مجازی تکیه می کند.کامپیوتر ها و لپ تاپ ها هم بسیار بیشتر از درایوهای حالت جامد(ssd) استفاده می کنند و انتقال داده بین رم و حافظه مجازی بسیار کاراتر شده است.همچنین ssd ها به راحتی می توانند کار خواندن و نوشتن همزمان را انجام دهند و خبری از مشکلات قبلی نیست.

به علاوه رم ها نیز بسیار سریعتر شده اند و سرعت یک رم DDR4 با فرکانس ۲۶۶۶ مگاهرتز حدود ۲۰ گیگابایت بر ثانیه است(سرعت رم به گیگابایت در ثانیه، برابر است با فرکانس آن به مگاهرتز ضرب در ۸ است).

این یعنی که سیستم شما می تواند به خوبی برنامه های گوناگون را مدیریت کند.

superfetch:

از سوی دیگر ویندوز از نسخه ی ویستا به این سو ویژگی جالبی به نام superfetch دارد که حدس می زند قرار است از کدام برنامه و کتابخانه بیش از بقیه استفاده کنید.

این قابلیت برنامه ها را به صورت هنگام بیکاری سیستم به صورت پیشاپیش در پس زمینه و در رم لود می کند.هر قدر رم بیشتری داشته باشید احتمال این که برنامه بعدی که باز می کنید از قبل لود شده باشد بیشتر می شود. به این ترتیب برنامه به صورت بسیار سریع باز می شود.

قابلیت superfetch تا جایی که اجازه داشته باشد از حافظه استفاده می کند،البته هوشمند است و نیاز به ده ها گیگابایت رم ندارد.

همچنین زمانی که رم کافی داشته باشید نیازی به حافظه ی مجازی نخواهید داشت.

با تمام این صحبت ها باز هم به این صحبت می رسیم که چند گیگابایت رم کافی است؟ که به حداکثر کارایی برسیم و البته پول خود را نیز هدر ندهیم؟

به نظر می رسد جواب این سوال برای همه کاربران یکسان نباشد، زیرا استفاده هر کس از رایانه متفاوت است و اینکه نیاز هر کاربر نیز در طول زمان تغییر می کند.

جمع بندی:

در تستی که با چند برنامه باز انجام شد، نیاز سیستم هرگز از ۴ گیگابایت بیشتر نشد.این یعنی ویندوز هرگز نیازی به حافظه مجازی پیدا نکرد، در این صورت نصب رم بیشتر روی سیستم مقدار اندکی بر روی سرعت سیستم در کارهای معمولی تاثیر میگذارد.

البته این به این معنی نیست که رم بیشتر از ۴ گیگابایت خریدن به معنای دور ریختن پول است،اگر از سیستم خود به شکل غیر معمولی کار می کشید،مثلا کار ویرایش ویدیوهای ۴k را انجام می دهید و یا با نرم افزارهای مهندسی یا گرافیکی سروکار دارید و یا به فکر آینده نگری هستید، بهتر است که از حافظه ی بیشتری در سیستم خود استفاده کنید تا خیالتان از بابت گنجایش حافظه ی رم راحت باشد.

اما برای کارهای معمول، داشتن حافظه بیشتر از ۴ گیگابایت چندان به کار شما نمی آید.ما هیج برنامه ای را به جز برنامه های بسیار تخصصی داده ندیده ایم که از ۳۲گیگابایت استفاده کند.روزهایی که در آن حافظه کامپیوترتان هرگز به اندازه کافی نبود دیگر گذشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *